Тема: Різноманітність кісткових риб.

Тема: Різноманітність кісткових риб.
Мета:
  1. Ознайомитися з основними рядами кісткових риб, розглянути особливості їхньої будови та життєдіяльності, побачити господарське значення цих риб.
  2. Виховувати бережливе ставлення до природи; вміння працювати в колективі (надавати допомогу, прислухатися до думок інших та висловлювати власні, тощо).
  3. Розвивати комунікативні та творчі здібності учнів, логічність та швидкість мислення, обсяг та концентрацію уваги, пам’ять.
Обладнання: підручники, робочі зошити, розподільні картки, аркуші паперу для диктанту,фішки двох кольорів (заохочувальні та штрафні), по дві картки з літерами Р,К,О.
Тип уроку: комбінований з елементами гри.

Хід уроку:
І. Оргмомент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
  • Гра “Ланцюжок”: для того, щоб сісти на місце кожен учень повинен сказати одне коротке речення за вивченим матеріалом (про будову та життєдіяльність кісткових риб). Учні повинні бути уважними, бо повторюватися заборонено. В разі помилкового твердження або повторення учень отримує штрафну фішку, а той учень, який це помітив або виправив отримує заохочувальну фішку.
  • Формування робочих груп. В кожного учня на парті лежить картка, на якій є номер (від 1 до 6) та слово, що позначає частину будови риб або сезонне явище в їх житті. Завдання учнів обєднатися у 6 груп відповідно:
  1. кровоносна система: серце, аорта, шлуночок, вени, артерії, передсердя.
  2. травна система: язик, стравохід, шлунок, печінка, кишечник, плавальний міхур.
  3. дихальна система: зябра, легені, зяброві пелюстки, зяброві щілини, зяброві тичинки.
  4. нервова система та органи чуття: спинний мозок, очі, мозочок, головний мозок, бічна лінія, внутрішнє вухо.
  5. скелет: хорда, череп, щелепи, плавці, зяброві кришки, хребет.
  6. сезонні явища: нерест, зимівля, міграції, нагул, турбота про нащадків.
         Під час формування груп також роздаються фішки: заохочувальні – групі, що найшвидше організувалася, штрафні – тим, хто помилився з вибором групи.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
  • Звернення до учнів: ви продемонстрували свої знання щодо зовнішньої та внутрішньої будови кісткових риб, тих процесів, які відбуваються в їхньому житті, а зараз ми перевіримо, як ви знаєте власне назви самих риб. Від кожної групи повинен вийти один учень і витягти картку з літерою, що і буде вашу означати головоломку. На розвязок кросворду у вас є 5 хвилин.                                                               
  • Головоломки: “Р – усередині”, “К по діагоналі”, “О по діагоналі”.
  • Підбиття підсумків: за кожну правильну відповідь група отримує заохочувальну фішку, також фішку можна отримати за надання правильної відповіді на головоломку іншої групи, якщо вони не впоралися.
  • Звернення до учнів: отже, з назвами риб ви вже знайомі, а тепер ви познайомитеся з основами їх класифікації; дізнаєтесь, які існують ряди кісткових риб і хто до якого ряду належить, за якими спільними ознаками їх так розподілили.
ІV. Вивчення нового матеріалу. 
  • Робота в групах з матеріалом підручника, кожна група обробляє інформацію про один ряд кісткових риб і систематизує її у схему: ряд – представники – ознаки.
  • Робота в динамічних групах: учні обєднуються в групи за номерами на своїх розподільних картках, таким чином утворяться групи, в яких буде по одному учню з кожної первісної групи, тобто кожен учень принесе в нову групу свій матеріал про один із рядів риб. Члени кожної групи повинні обмінятися між собою інформацією.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
  • Цифровий диктант з взаємоперевіркою (учні повертаються до первісних груп).

І варіант
Назва ряду
ІІ варіант
1
Осетроподібні
6
2
Оселедцеподібні
5
3
Лососеподібні
4
4
Коропоподібні
3
5
Окунеподібні
2
6
Кистепері
1

Питання:

1.     Представники цього ряду дуже делікатесний продукт, так звана червона риба.
2.     Можуть пересуватися по суходолу, завдяки видозміненим плавцям.
3.     Більшість має сріблясте забарвлення і коротку бічну лінію.
4.     Мають зуби в глотці та не мають їх на щелепах.
5.     Вважаються предками наземних тварин.
6.     Зберігають хорду протягом всього життя.
7.     Є джерелом так званої чорної ікри.
8.     До них належать тунець, бички, морський коник, скумбрія.
9.     Мають жировий плавець, що позбавлений променів і міститься перед хвостом
10.  З них вивели золотих рибок.
11.  Найбільш чисельні за видами і мешкають в прісних та морських водоймах.
12.  Анчоус або хамса є представником цього ряду.

Відповіді:
І в-т: 3624 6115 3452
ІІ в-т: 4153 1662 4325
  • Анаграми(по три на групу): повинні визначити назву риби та до якого ряду вона належить. Фішки налічуються так само, як під час розвязування головоломок.
    1. КАДУС – судак, Окунеподібні
    2. СОЛЬСО – лосось, Лососеподібні
    3. ЛЕРЬДЯСТ – стерлядь, Осетроподібні
    4. АХМАС – хамса, Оселедцеподібні
    5. ГІБУЛА – білуга, Осетроподібні
    6. МУРІБСЯК – скумбрія, Окунеподібні
    7. ЧИКОБ – бичок, Окунеподібні
    8. САРЬКА – карась, Коропоподібні
    9. ВИРСАДТА – ставрида, Окунеподібні

VІ. Підсумки уроку.
  • Визначення результатів змагання, розподіл місць між групами (від суми заохочувальних фішок відняти суму штрафних фішок – загальний бал)
  • Оголошення оцінок: бал виставляється кожному учню за результатами цифрового диктанту (правильна відповідь 0,5 б., максимальний бал – 6)  з урахуванням командного місця ( Ім – 6 балів, ІІм – 5 балів, і т.д.)


VІІ. Д/З: підготувати повідомлення про риб, занесених до Червоної книги.

Немає коментарів:

Дописати коментар