Тема: Клас Птахи.
Освітня мета: узагальнити знання учнів з вивченої теми,
закріпити поняття теми, перевірити знання про різноманітність птахів та їх
особливості; підвищувати пізнавальний інтерес до вивчення біології.
Виховна мета: сприяти розвитку класного колективу, розвивати
комунікативні якості особистості, підвищувати самооцінку учнів через створення
ситуації успіху, виховувати повагу до суперників, ініціативність.
Розвиваюча мета: розвивати логічне мислення, концентрацію уваги,
обсяг пам”яті, формувати вміння швидко знаходити відповіді на поставлені
питання, використовувати набуті знання у нестандартних ситуаціях, працювати в
групах.
Обладнання: підручники, кросворди, фломастери, картки з
зображенням птахів, плакат “Впізнай пташку”, корзинка з іграшковими яйцями,
фішки, коробки для фішок, конверти з завданнями для учнів.
Тип уроку: урок-гра.
Хід уроку:
Попереднє завдання: утворити 4 команди, кожна команда готує стінівку,
обирає собі назву та девіз.
І. Привітання вчителя. Оголошення теми та мети уроку. – 3хв.
ІІ. Привітання команд (назва та девіз). – 12хв.
ІІІ. Конкурси:
- конкурс
кросвордів – 10хв; (додатки 1 і 2): кожна команда отримує кросворд,
відгадавши який учні повинні скласти ключове слово і пояснити його
значення; капітани в цей час розв'язують угорський кросворд, де кожну з 12
пташок викреслюють фломастером різного кольору. Максимальна оцінка: 12+12
- конкурс
загадок “Хто на нашому подвір”ї?” – 3хв; (додаток 3): вчитель читає
загадки, учні піднімають картки з зображенням птаха-“відгадки”. Максимальна
оцінка: 10
- конкурс
на знання прислів'їв “Народні джерела” – 5хв; (додаток 4): у кожної
команди є конверт, в якому лежить 8 половинок прислів'їв про птахів; з них
учні повинні скласти 4 прислів'я, за кожне вірно складене прислів'я
команда отримує 2 фішки. Максимальна оцінка: 8
- конкурс
“Впізнай пташку” – 2хв: впродовж 30 секунд учні дивляться на плакат з
зображенням різноманітних птахів, потім впродовж 1 хвилини записують тих
птахів, яких запам'ятали; за правильно названого птаха команда отримує 1
фішку, за неправильно названого птаха команда позбавляється 1 фішки.
Максимальна оцінка: стільки балів, скільки птахів, зображено на плакаті.
- конкурс
“Яєчка із гніздечка” – 10хв: кожна команда впродовж 2хв. обмірковує
відповідь на запитання, що дісталося їм під час жеребкування; потім
впродовж 2хв. намагається дати на нього найбільш вичерпну відповідь.
Максимальна оцінка: 12.
· Чому говорять, що птах двічі родиться, а
на світі лише раз живе?
· Чому птахи повертаються до рідних міст, а
не лишаються у теплих краях?
· Який птах і чому вважається “кішкою в
пір”ях”? (сова)
· Про пташенят якого типу турбуються обоє
батьків? Чому?
ІV. Підсумок уроку. Оголошення результатів
гри. Оцінювання учнів( за перше місце – 11 балів, за друге – 10, за третє – 9,
за четверте – 8; тим учням, що найкраще себе проявили – 12.)
Додаток 1
Кросворд
“Птахи”.
|
1
|
2
|
|
3
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7
|
|
|
|
|
8
|
|
|
|
|
|
|
9
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13
|
|
|
|
14
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
15
|
|
|
|
16
|
|
|
|
|
|
|
|
|
17
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
18
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
19
|
|
|
|
|
|
|
По горизонталі:
1. Особливий орган дихання – повітряні .... 5. Центральний орган
кровоносної системи. 6. Вид
гнізда, що будується у стовбурі дерева. 7. Сукупність нащадків
виводкових птахів. 9. Передні
кінцівки птаха. 10. Найбільша кровоносна судина. 11. Розширення
стравоходу. 12. Більшість кісток
стопи, що зрослися між собою. 13. Розширення заднього відділу кишечника,
в який відкриваються видільні та статеві протоки. 16. Аналог нижньої
щелепи у птахів. 18. Процес, якому передує шлюбна поведінка. 19.
Особлива кістка, якої деякі птахи позбавлені і тому не вміють літати.
По вертикалі:
2. Надутий
свійський птах. 3. Залоза, добре розвинена у водоплавних птахів. 4.
Рух крові по судинах. 5. Лісовий нічний хижий птах. 8. Частина
будови пера, що складається з борідок першого порядку. 14. Вид безкільових птахів. 15.
Кістка задньої кінцівки, що кріпиться до тазового поясу. 17. Птахи, що
мандрують у пошуках їжі, не відлітаючи далеко від місць гніздування.
Додаток 2.
Угорський кросворд “Птахи”
Знайдіть у сітці кросворда назви дванадцяти
птахів, слова, не ламаючись, викреслюються по вертикалі, горизонталі та
діагоналі.
|
А
|
К
|
В
|
І
|
Т
|
С
|
А
|
Л
|
|
Б
|
Р
|
О
|
В
|
У
|
Р
|
В
|
Д
|
|
Г
|
У
|
С
|
О
|
В
|
А
|
А
|
Е
|
|
А
|
К
|
Л
|
Р
|
К
|
Б
|
П
|
Л
|
|
Г
|
О
|
Р
|
О
|
Б
|
Е
|
Ц
|
Ь
|
|
А
|
Р
|
Р
|
Н
|
Г
|
Р
|
Н
|
Ф
|
|
И
|
О
|
Ч
|
А
|
Й
|
К
|
А
|
І
|
|
С
|
П
|
І
|
Н
|
Г
|
В
|
І
|
Н
|
|
С
|
П
|
І
|
Н
|
Г
|
В
|
І
|
Н
|
|
И
|
О
|
Ч
|
А
|
Й
|
К
|
А
|
І
|
|
А
|
Р
|
Р
|
Н
|
Г
|
Р
|
Н
|
Ф
|
|
Г
|
О
|
Р
|
О
|
Б
|
Е
|
Ц
|
Ь
|
|
А
|
К
|
Л
|
Р
|
К
|
Б
|
П
|
Л
|
|
Г
|
У
|
С
|
О
|
В
|
А
|
А
|
Е
|
|
Б
|
Р
|
О
|
В
|
У
|
Р
|
В
|
Д
|
|
А
|
К
|
В
|
І
|
Т
|
С
|
А
|
Л
|
|
А
|
Б
|
Г
|
А
|
Г
|
А
|
И
|
С
|
|
К
|
Р
|
У
|
К
|
О
|
Р
|
О
|
П
|
|
В
|
О
|
С
|
Л
|
Р
|
Р
|
Ч
|
І
|
|
І
|
В
|
О
|
Р
|
О
|
Н
|
А
|
Н
|
|
Т
|
У
|
В
|
К
|
Б
|
Г
|
Й
|
Г
|
|
С
|
Р
|
А
|
Б
|
Е
|
Р
|
К
|
В
|
|
А
|
В
|
А
|
П
|
Ц
|
И
|
А
|
І
|
|
Л
|
Д
|
Е
|
Л
|
Ь
|
Ф
|
І
|
Н
|
|
Л
|
Д
|
Е
|
Л
|
Ь
|
Ф
|
І
|
Н
|
|
А
|
В
|
А
|
П
|
Ц
|
И
|
А
|
І
|
|
С
|
Р
|
А
|
Б
|
Е
|
Р
|
К
|
В
|
|
Т
|
У
|
В
|
К
|
Б
|
Г
|
Й
|
Г
|
|
І
|
В
|
О
|
Р
|
О
|
Н
|
А
|
Н
|
|
В
|
О
|
С
|
Л
|
Р
|
Р
|
Ч
|
І
|
|
К
|
Р
|
У
|
К
|
О
|
Р
|
О
|
П
|
|
А
|
Б
|
Г
|
А
|
Г
|
А
|
И
|
С
|
Відповіді :
Ластівка, сова,
горобець, чайка, голуб, ворона, гриф, сорока, крук, пінгвін, пава, гага.
Додаток 3.
Загадки “Хто на нашому подвір’ї?”
1. Швидко скрізь
цей птах літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує.
(ластівка)
2. Час він знає
як і люди,
Сам не сторож а всих будить.
(півень)
3. Бідовий
хлопчина в теплій сорочині
По дворах літає, крихти подбирає. (горобець)
4. Білі хороми,
червоні підбори. (гуси)
5. Біла латка,
чорна латка по дереву скаче. (сорока)
6. Біле, як сніг,
чорне, як жук,
вертиться, як біс, і повертає в ліс. (сорока)
7. Біле, як сніг,
надуте, як міх,
лопатами ходить, а рогом їсть.
(гусак)
8. Не царського
роду, а ходить в короні. (півень)
9. Біля нашої
криниці проживає дивна птиця:
довгоноса, довгошия, у криниці носа
миє. (журавель)
10.
Шило-вило-мотовило,
попід небо вв'ється,
влітку співає, на зиму нас покидає. (ластівка)
Додаток 4.
Конкурс на знання прислів'їв та приказок “Народні
джерела”.
Для першої
команди:
- Видно птаха по пір'ю.
- Надувся як сич на негоду.
- Не бачить сова яка сама.
- Якщо не маєш співця - послухаєш і горобця.
Для другої
команди:
- Прилетіли лелеки – весну принесли
здалека.
- Не літай, вороно, у чужі хороми.
- Ранні птахи воду п'ють, а пізні –
сльози лл'ють.
- Більше птаства – менше хробацтва.
Для третьої
команди:
1. Прилетіли лелеки – весну принесли здалека.
2. Не літай, вороно, у чужі хороми.
3. Видно сокола за польотом, а сову за поглядом.
4. Дружні сороки, то й орла заклюють.
Для четвертої
команди:
1. Ранні птахи воду п'ють, а пізні – сльози лл'ють.
2. Більше птаства – менше хробацтва.
3. Видно сокола за польотом, а сову за поглядом.
4. Дружні сороки, то й орла заклюють.
Немає коментарів:
Дописати коментар