Проблема забруднення природного середовища та стійкості геосистем до антропогенних навантажень

Мета: 1. сформувати поняття «забруднення» та «стійкість геосистем», розглянути основні антропогенні джерела забруднення, їх види та вплив на середовище, ознайомити учнів із формами стійкості геосистем, особливостями даної проблеми в Україні.
2. виховувати бережливе ставлення до природи, формувати екологічну культуру та світогляд.
3. Розвивати аналітичне мислення, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, працювати з текстом і позатекстовими компонентами підручника (таблиці, карти).
Обладнання: підручники, карта «Екологічна ситуація. Україна», фотовиставка «Світ прекрасний довкола…» .
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
  1. Побудова асоціативного куща «Забруднення довкілля»: учні називають слова та словосполучення, що асоціюються у них із забрудненням довкілля. Важлива умова – говорити швидко і не повторювати вже сказане. Всі вислови коротко записуються на дошці або ватмані для наочності.
  2. Бесіда про властивості біосистем: цілісність, відкритість і т.д. Акцентуємо увагу на здатності до саморегуляції і самовідтворення. Отже, біосфера і окремі БГЦ, як і всі біосистеми здатні до самовідтворення і саморегуляції. І це означає, що вони повинні відреагувати на антропогенний вплив, який знищує їх, відповідним чином. Показати людині, що вона є лише частинкою природи, одним з мільйонів біологічних видів, на який діють всі природні закони, і існування якої залежить від середовища її існування, а не навпаки.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Осмислення епіграфів уроку:
  • Ми не можемо чекати ласки від природи після того, що з нею зробили. Михайло Коняхін
  • Відповідно до законів розвитку примітивна людина чекає від природи те, що вона їй дає. Однак розвинута людина повинна знати, що необхідно дати природі. Лууле Віілма
Розгляд фотовиставки, на якій представлені полярні за змістом фотографії: красива і понівечена людиною природа.
На мою думку, кожен з вас бажає бути розвинутою людиною і жити серед краси природи. Тому ми сьогодні на уроці розглянемо проблему забруднення природного середовища та стійкості геосистем до антропогенних навантажень, і хочеться сподіватися, що ви будете посильно допомагати відновленню довкілля.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Категорія «забруднення». (запис визначення терміну в зошит, ознайомлення з текстом підручника § 9 пункт 1, с.34)
Забруднення – це процес негативної видозміни довкілля: повітря, води, ґрунту, організмів.
Проблемне питання: чому ми не використали визначення терміну «забруднення» з підручника? Орієнтовна відповідь: тому що визначення не повне, адже забруднення може бути не тільки хімічним.
Інформація для роздумів: беручи у природи 100 одиниць речовини, людство використовує 3-4, а 96 потрапляє у відходи. У розрахунку на кожного мешканця індустріально розвинутих країн, щорічно видобувається близько 30 тонн природних ресурсів, з них лише 1-1,5% набирає форми продукту, що споживається, а решта потрапляє у відходи.

2. Види забруднень і їх вплив на компоненти природи.(складання схеми, бесіда з наведенням прикладів впливу)
Схема «Види  забруднення»

Организационная диаграмма

3. Джерела антропогенного забруднення. (запис джерел у зошит; робота в групах: кожна з 4 груп повинна навести приклади впливу певної сфери діяльності людини на стан повітря, води, ґрунту та організмів, в тому числі і на здоров'я самої людини)
  • Промисловість
  • Сільське господарство
  • Транспорт
  • Побут (відпочинок, будівництво, забезпечення життєдіяльності тощо)
4. Поняття «стійкості», форми стійкості геосистем. (опрацювання тексту § 10 пункт 1)
Стійкість геосистеми – це їх здатність активно зберігати свою структуру і характер функціонування у просторі та часі за впливу змінних умов зовнішнього середовища.
Форми стійкості:
  • Інертність
  • Відновлюваність
  • Пластичність
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Повторення ключових категорій і понять: забруднення, джерела забруднення, стійкість геосистем, інертність, відновлюваність, пластичність.
2. Робота з географічною картою:
  • показати райони з найбільшим і найменшим рівнем забруднення, пояснити причини;
  • показати найбільші промислові центри, визначити їх спеціалізацію.
3. «Коло ідей»: запропонувати заходи, що дозволять покращити екологічну ситуацію нашого міста, зменшивши рівень антропогенного забруднення.
VІ. Підсумки уроку.
VІІ. Д/з § 9,10 – читати, терміни вивчити. Конспект у зошиті знати.
Творче завдання (за бажанням учня) відповідно до теми уроку: вірші, малюнки, фото, винаходи тощо.
Випереджуюче завдання: знайти інформацію про обсяги і структуру забруднення міст України.
Список використаних джерел інформації:
  1. Екологія: Підруч. для 11 кл. загальноосвіт. навч. закл. Рівень стандарту, академічний рівень/ Л.П. Царик, П.Л. Царик, І.М. Вітенко. – 2-ге вид. – К.: Генеза, 2012.
  2. Джигирей В.С. Екологія та охорона навколишнього середовища.
  3. http://uk.wikipedia.org
  4. http://ua.textreferat.com


Немає коментарів:

Дописати коментар