Тема:
Збереження біорізноманіття. Охорона біосфери.
Мета: 1.
розглянути питання збереження біорізноманіття та охорони біосфери, закріпити
знання про глобальні екологічні проблеми сучасності, узагальнити набуті знання
про екологічні фактори та їх вплив на біосферу. 2. сприяти екологічному
вихованню учнів через застосування знань для проектування дій у справі охорони природи,
для прогнозування наслідків впливу людини на екосистеми, для визначення
стратегії й тактики своєї поведінки в сучасних умовах навколишнього середовища,
формування висновків про цілісність і
саморегуляцію живих систем. 3. розвивати аналітичне мислення, навички пошукової роботи,
вміння слухати один одного, висловлювати свої думки.
Обладнання: підручники,
ТЗН(компьютер), аркуші з висловами екологічного змісту.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
І. Оргмомент.
ІІ. Актуалізація опорних
знань та умінь учнів.
У нас сьогодні останній урок з теми «Надогранізмові рівні
організації живої природи», ви вже маєте певний об'єм знань з цієї теми, тож
давайте дещо пригадаємо.
Фронтальна бесіда:
·
Що таке екологія? (Екологія – це наука про взаємозв'язки
живих організмів між собою та з середовищем їх існування)
·
Які групи екологічних факторів ви знаєте? (біотичні,
абіотичні, антропогенні)
·
Який фактор є найвпливовішим на сьогоднішній день?
(антропогенний)
·
Яким може бути антропогенний вплив? (позитивним,
негативним, нейтральним)
·
Навести приклади різнонаслідкових дій людини. Який вплив
переважає?
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності учнів.
Отже, на жаль, негативний
вплив людини переважає. Тому логічно, що темою останнього уроку цього розділу є
«Збереження біорізноманіття. Охорона
біосфери.». (Запишить у зошити число і тему уроку) (слайд 2) 

ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.
Проблема зменшення біорізноманіття.
Багато дій людини мають необоротний характер, і якщо
повітря, води та грунт певною мірою можна очистити, то велику кількість живих істот
ми вже ніколи не побачимо
(сла
йди 3-4), бо вони зникли з обличчя нашої планети або в наслідок
безпосереднього знищення, або із-за руйнації їх середовища існування.
(сла
йди 3-4), бо вони зникли з обличчя нашої планети або в наслідок
безпосереднього знищення, або із-за руйнації їх середовища існування.
Ми теж є всього лиш одним з мільйонів видів тварин, і теж
можемо зникнути. Але вже зі своєї власної вини.(слайди 6-11)






На сьогоднішній день ми можемо спостерігати масштабні
природні катастрофи та епідемії хвороб, які називають аномальними, проте,
можливо, що вони є цілком адекватною реакцією планети Земля на загрозу для
свого існування.
? Давайте пригадаємо рівні
організації живої матерії (молекулярний→клітинний→організмовий→популяційно-видовий→біосферний)
(слайд 13) 

Як ми бачимо, вид – категорія ієрархічно нижча за
біосферу. Тому, в першу чергу, людині потрібно визнати об'єктивні закони і
зайняти своє правильне місце, а саме: частини природи, а не її господаря. А
значить, змінити антропоцентричну модель поведінки на гармонійне співіснування
з природою та рівноправне співробітництво.
2. Природоохоронна діяльність.
Окремі люди замислилися над цим не сьогодні, а набагато
раніше, це призвело до зародження природоохоронного руху. Про це підготували
презентацію учні. Подивимося. (перегляд презентації з її наступним
обговоренням)
Фронтальна бесіда:
·
Коли з'явився екологічний рух?
·
На яких рівнях здійснюється природоохоронна діяльність?
(глобальному, регіональному, місцевому)
3. Глобальні екологічні проблеми сучасності (ГЕП).
Таким чином, ми бачимо, що проблеми охорони природи існують на всіх рівнях.
Але давайте поговоримо про глобальні екологічні проблеми сучасності.
Фронтальна бесіда:
- Що вам відомо
про ГЕП?
- Визначення?
- Приклади?
Отже, давайте підсумуємо і запишемо у зошити визначення ГЕП.(слайди 14)

Всі ці проблеми можна розподілити на групи, подивіться на схему
«Класифікація ГЕП».
(слайд 15) 

V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Фронтальна бесіда:
- Як ви
зрозуміли, чому ці проблеми називають глобальними?
- Підніміть
руку, хто готував д/з з вирішення глобальних проблем?
- Підніміть
руку, хто готував д/з з вирішення регіональних проблем?
- Підніміть
руку, хто готував д/з з вирішення місцевих проблем?
Добре, я перевірю ваші д/з і подивлюся, які шляхи вирішення екологічних
проблем ви бачите.
2. Метод «Мікрофон»: що я можу зробити для біосфери?
Але всі ми знаємо, що проблеми не виникають спонтанно, вони складаються з
елементарних неправильних дій і хибного відношення до природи. Поміркуйте, що
кожен з вас РЕАЛЬНО може зробити, щоб поліпшити сучасний стан біосфери. Зараз
ви коротко висловити свої думки за допомогою метода «Мікрофон». Почну з себе, я
можу провести просвітницьку роботу і закликати, наприклад, вас і наших гостей,
бережливо ставитися до всіх компонентів природи, і сподіватися, що ви
дослухаєтеся до цього звернення. (висловлювання учнів)
VІ. Підсумки уроку.
Ось бачите, як багато ідей для втілення в життя, не разовою, а повсякденною
повинна бути така діяльність. Та найважливіше те, що усвідомлення себе звичайним живим організмом,
але з даними природою розумом і можливостями, повинно стати частиною інстинкту
самозбереження кожної людини.
Я дякую вам за урок, оцінки ви отримаєте після перевірки д/з. Хочу звернути
увагу на те, що найактивнішими сьогодні на уроці були …(прізвища учнів, що
працювали найкраще).
VІІ. д/з § 28-36 – повторити, підготуватися до т/а.
Мені б хотілося завершити вивчення цього розділу чимось приємним і
оптимістичним, тому давайте переглянемо презентацію учнів «Ідеальна Земля», щоб
ми побачили якою може стати наша планета, якщо ми будемо про неї дбати.
Немає коментарів:
Дописати коментар